Εισαγωγικές εξετάσεις της Α’ Γυμνασίου

Για την εισαγωγή μαθητών/-τριών στην Α΄Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Γέρακα με Λυκειακές Τάξεις για το σχολικό έτος 2024-2025 (με βάση την υπ.αρ. πρωτ. 44209/Δ2/25-04-2024 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.A.) οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών/-τριών

από τις 13 Μαΐου έως τις 31 Μαΐου 2024 και ώρα 14:00 μ.μ.

υποβάλλουν από κοινού, στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα με Λυκειακές Τάξεις (Ηρακλειάς και Σκιάθου, 15344 Γέρακας)

καθημερινά και ώρες 10.00 π.μ.-13.00 μ.μ.

ή ηλεκτρονικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην ηλεκτρονική διεύθυνση

mail2@gym-kall-gerak.att.sch.gr

τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αίτηση συμμετοχής  στη διαδικασία επιλογής  μόνο στο Καλλιτεχνικό Σχολείο της περιοχής όπου κατοικεί ο/η υποψήφιος/-α. Σε περίπτωση που οι γονείς/κηδεμόνες επιθυμούν να είναι τα παιδιά τους υποψήφια σε δύο κατευθύνσεις, παρακαλούνται όπως αποστείλουν ή υποβάλουν ξεχωριστές αιτήσεις με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην κάθε αίτηση.
  2. Λογαριασμό κοινής ωφέλειας (ύδρευσης ή ρεύματος ή τηλεφώνου) ή άλλο πρόσφορο αποδεικτικό μέσο από το οποίο να αποδεικνύεται ρητώς η διεύθυνση της μονίμου κατοικίας του/της υποψηφίου/-ας.
  3. Αντίγραφο ταυτότητας γονέων/κηδεμόνων ή αντίγραφο ταυτότητας γονέα/κηδεμόνα
  4. Για την κατεύθυνση του Χορού: α.Πρόσφατη Ιατρική Βεβαίωση υγείας και καλής φυσικής κατάστασης από Παθολόγο ή Παιδίατρo  και β.Πρόσφατη ιατρική βεβαίωση υγείας και καλής ορθοπεδικής κατάστασης από Ορθοπεδικό, στις οποίες θα αναφέρεται η δυνατότητα φοίτησης των μαθητών στην κατεύθυνση Χορού των Καλλιτεχνικών Γυμνασίων.
  5. Βεβαίωση  σύμφωνα με τα άρθρα 53 και 54 του ν.4823/2021 (Α’ 136) (σε περίπτωση που ο/η μαθητής/-τρια δικαιούται να εξεταστεί προφορικά. Γίνονται δεκτές γνωματεύσεις μόνο από τα προβλεπόμενα Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις)
  6. Δικαστική απόφαση (προσωρινή διαταγή, απόφαση ασφαλιστικών μέτρων, οριστική δικαστική απόφαση) αν και εφόσον δεν υφίσταται συναίνεση των δύο γονέων/κηδεμόνων (βλ. τη σχετική απόφαση υπ.αρ. πρωτ. 44209/Δ2/25-04-2024 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.)

Οι Διευθυντές των Καλλιτεχνικών Σχολείων, αφού προβούν σε έλεγχο των αιτήσεων, τις πρωτοκολλούν αποστέλλοντας τον αριθμό πρωτοκόλλου στους/στις αιτούντες/αιτούσες.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ

Την υπ.αρ. πρωτ. 44209/Δ2?25-04-2024 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Την υπ. αρ. πρωτ. 21320/Δ2/24-02-2021 Υ.Α. «Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων» (ΦΕΚ Β΄ 886/05-03-2021)

Τη διόρθωση σφάλματος ΦΕΚ Β’ 1065/19-03-2021

ΤΙΣ ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Πριν αποφασίσετε να κάνετε την αίτηση, δείτε αν ανήκετε χωροταξικά στην ευθύνη του σχολείου μας Χωροταξική Κατανομή Καλλιτεχνικών Σχολείων Αττικής

Υπενθυμίζουμε:

Σε περίπτωση που ένας μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος σε δύο κατευθύνσεις, τότε ο γονέας-κηδεμόνας του υποβάλλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση μαζί με τα αντίστοιχα δικαιολογητικά για κάθε αίτηση.

Οι γονείς / κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών/-τριών των Καλλιτεχνικών Σχολείων έχουν δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση μόνο στο Καλλιτεχνικό Σχολείο της περιοχής μόνιμης κατοικίας του/της υποψηφίου.

Η συμμετοχή στις εισαγωγικές εξετάσεις δεν στερεί το δικαίωμα υποβολής αίτησης για φοίτηση σε άλλου τύπου σχολείο (Μουσικό Σχολείο, Πρότυπο Σχολείο κτλ.)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η αίτηση για την εισαγωγή των μαθητών/τριών στο σχολείο μας θα αναρτηθεί στον παρόντα ιστότοπο στις 13 Μαΐου 2024.