Κατατακτήριες εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2023

Σύμφωνα με την υπ΄αρ. 21320/Δ2/24-02-2021 Υ.Α. (Β’ 886/05-03-2021) «Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων» διόρθωση σφάλματος ΦΕΚ Β’ 1065/19-03-2021 και με την έγκριση του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, προκηρύσσονται Κατατακτήριες εξετάσεις για την πλήρωση κενών θέσεων μαθητών/τριών στο Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα με Λ.T. τάξεις, ως εξής:

Για την Α’ Λυκείου

• Τέσσερις (4) θέσεις στην κατεύθυνση Θεάτρου – Κινηματογράφου
  • Τέσσερις (4) θέσεις στην κατεύθυνση Εικαστικών

Για τη Β΄Λυκείου

• Δύο (2) θέσεις στην κατεύθυνση Χορού
  • Μία (1) θέση στην κατεύθυνση Θεάτρου- Κινηματογράφου

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν στις 20 και 21 Σεπτεμβρίου, σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί:

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023

Θέατρο -Χορός (οι ακριβείς ώρες θα αναρτηθούν στις 18/09/2023 το απόγευμα στην ιστοσελίδα του σχολείου)

Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2023

Εικαστικά (οι ακριβείς ώρες θα αναρτηθούν στις 18/09/2023 το απόγευμα στην ιστοσελίδα του σχολείου)

Αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά από σήμερα 12 Σεπτεμβρίου έως και τις 18 Σεπτεμβρίου στις 23.59 μ.μ. στην ηλεκτρονική διεύθυνση

mail2@gym-kall-gerak.att.sch.gr

με θέμα : «ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2023_ Ονοματεπώνυμο μαθητή/-τριας»

Το  σχολείο με απαντητικό μήνυμα θα ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους για τηνπαραλαβή της αίτησης (αριθμό πρωτοκόλλου).

Οι αιτήσεις θα περιλαμβάνουν :

-Αίτηση (βλ. Χρήσιμα Έντυπα)

- ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ-ΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΧΟΡΟΥ: δύο (2) Ιατρικές Βεβαιώσεις υγείας και καλής φυσικής/ορθοπεδικής κατάστασης, μία(1) από Παθολόγο/Παιδίατρο και μία (1) από Ορθοπεδικό γιατρό- στις οποίες θα βεβαιώνεται η δυνατότητα φοίτησης των μαθητών στην κατεύθυνση Χορού

-Λογαριασμό ΔΕΚΟ (ή άλλο αξιόπιστο αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να προκύπτει η διεύθυνση μονίμου κατοικίας τους)

Χωροταξική Κατανομή Καλλιτεχνικών Σχολείων Αττικής

Η εξεταστέα ύλη είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Διευθύντρια

Β. Καραμπέτσου

Κατατακτήριες εξετάσεις ανά κατεύθυνση

(όπως αυτές ορίζονται στο ΦΕΚ (B’ 886/05-03-21 «Λειτουργία Καλλιτεχνικών Σχολείων»)

Oι υποψήφιοι μαθητές εξετάζονται ως εξής:

Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ

Κατεύθυνση εικαστικών Α ́ Λυκείου
Α) Δημιουργία εικαστικού έργου. Οι υποψήφιοι μαθητές εντός συγκεκριμένου χρονικού πλαισίου (έως 3 ώρες) σχεδιάζουν / ζωγραφίζουν πάνω σε ένα θέμα που θα τους δοθεί προερχόμενο από την ύλη του μαθήματος ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ της Γ ́ τάξης Γυμνασίου του Καλλιτεχνικού Σχολείου.

Το χαρτί σχεδίου θα είναι διαστάσεων 30x50 εκ. στο οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί η πίσω σελίδα ως πρόχειρο. Τα χρώματα που μπορούν να έχουν μαζί τους είναι: υδατοχρώματα (τέμπερες, ακρυλικά χρώματα, ακουαρέλα), χρώματα παστέλ, μαρκαδόροι, ξυλομπογιές, μολύβι, ΕΚΤΟΣ από λαδομπογιές.

Β) Κείμενο 300 λέξεων περίπου, όπου ο υποψήφιος αναπτύσσει γραπτώς το θέμα που έχει δοθεί στην Α ́ ενότητα.

Γ) Συνέντευξη / συζήτηση με την Επιτροπή Επιλογής Μαθητών, διάρκειας περίπου 10 λεπτών, όπου ο υποψήφιος θα έχει τη δυνατότητα εκτός των άλλων να αναφερθεί και στους λόγους για τους οποίους επιθυμεί να φοιτήσει σε Καλλιτεχνικό Σχολείο.

Κατεύθυνση θεάτρου - κινηματογράφου Α ́ Λυκείου
Α) Υποκριτική με βάση ένα κείμενο που θα έχει προετοιμάσει ο υποψήφιος από την ύλη της Γ ́ τάξης Καλλιτεχνικού Γυμνασίου.

Β) Αυτοσχεδιασμός (σε ομάδες έως 5 ατόμων) με θέμα που δίνει η Επιτροπή Επιλογής Μαθητών την ώρα των εξετάσεων.

Γ) Δημιουργία μιας ιστορίας (κείμενο 300 λέξεων περίπου) με αφορμή 3 εικόνες / φωτογραφίες που επιλέγει ο υποψήφιος από ένα σύνολο εικόνων που θα δοθούν (περίπου 9 εικόνες).

Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Κατεύθυνση θεάτρου - κινηματογράφου Β ́ Λυκείου
Α) Υποκριτική με βάση ένα κείμενο που θα έχει προετοιμάσει ο υποψήφιος από την ύλη της Α ́ τάξης Καλλιτεχνικού Λυκείου.

Γ) Δημιουργία μιας ιστορίας (κείμενο 300 λέξεων περίπου) με αφορμή 3 εικόνες / φωτογραφίες που επιλέγει ο υποψήφιος από ένα σύνολο που θα δοθούν (περίπου 9 εικόνες).

Κατεύθυνση χορού Β ́ Λυκείου

ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Α) Αυτοσχεδιασμός με μουσική που θα έχει επιλέξει ο ίδιος ο υποψήφιος και θα φέρει μαζί του σε cd ή άλλο μέσο.

Β) Κινησιολογικό μοτίβο από τον κλασικό και σύγχρονο χορό καθ’ υπόδειξη του εξεταστή / χορευτή.

Γ) Δημιουργία μιας ιστορίας (κείμενο 300 λέξεων περίπου) με αφορμή 3 εικόνες / φωτογραφίες που διαλέγει ο υποψήφιος από ένα σύνολο που θα δοθούν και θα
αφορούν στο χορό (περίπου 9 εικόνες).

Επισημαίνεται επίσης :

Κάθε μαθητής έχει δυνατότητα να είναι υποψήφιος σε μία ή δύο κατευθύνσεις. Σε περίπτωση που ένας/μία μαθητής/-τρια επιθυμεί να είναι υποψήφιος/-α σε δύο κατευθύνσεις, τότε ο κηδεμόνας του υποβάλλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση

Η μετεγγραφή των μαθητών που κατατάχθηκαν γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις εντός πέντε (5) ημερών από την έκδοση των αποτελεσμάτων.