Συνεργασία με τον Σ.Κ.Ε.Π.

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα, με ιδιαίτερη ευαισθησία απέναντι σε ζητήματα ανθρώπινης επικοινωνίας, συνεχίζει κι αυτή τη σχολική χρονιά τη συμμετοχή του στις δράσεις του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για παιδιά και Νέους (Σ.Κ.Ε.Π.)

Στις 14-10-22 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ Γυμνασίου παρακολούθησαν στο θέατρο του σχολείου μας σε συνεργασία με το Σ.Κ.Ε.Π (Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) το καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαθαίνω να βλέπω τον Άνθρωπο» που υλοποιείται επιτυχώς στα σχολεία πρωτοβάθμιας  και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από το 2009. Το πρόγραμμα τελεί υπό την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Στόχοι του είναι η εξοικείωση με την αναπηρία και η αλληλεπίδραση ευπαθών κοινωνικά ομάδων με την ευρύτερη ομάδα των μαθητών, που συμβάλλουν στην αλλαγή στάσης και νοοτροπίας σχετικά με τη διαφορετικότητα και την αναπηρία. Τα παιδιά με σοβαρότητα και προσοχή είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν, να  συνομιλήσουν και να διατυπώσουν τις ερωτήσεις τους, με την εκπρόσωπο του φορέα  αλλά και να κατανοήσουν την καθημερινότητα, τις υπερβάσεις  και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία καθώς και τρόπους να τις υπερβούν.

Συμμετοχή του σχολείου μας στις δράσεις ΣΚΕΠ:

ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ

Τα ΑΠΟΤΥΠΩΜΑΤΑ 2013 τελούν υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και της γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς.Η συγκεκριμένη δράση έχει φέρει κοντά περισσότερους από 9.000 νέους από 153 σχολεία , ειδικά σχολεία, ιδρύματα και κοινωνικούς φορείς.

"Special Olympics"

Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου των Κατευθύνσεων Εικαστικά και Θέατρο επεδίωξαν να συναντηθούν και να συνεργαστούν με συνομήλικους μαθητές από το Ειδικό Επαγγελματικό Εργαστήρι Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, Ε.Ε.Ε.Κ. Ηρακλείου Αττικής. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε με τη συμβολή του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους Σ.Κ.Ε.Π., στις 7 Οκτωβρίου 2010 σε χώρο ειδικά διαμορφωμένο στο Μουσείο Βορρέ. Η ευχέρεια στην επικοινωνία επιτεύχθηκε έστω κι αν υπήρξαν αρχικά κάποιες δυσκολίες. Η αμοιβαία εμπιστοσύνη που εκφράστηκε καλλιέργησε αίσθημα αλληλεγγύης και χαράς στη «σύμπραξη» αυτή. Στα παιδιά προσφέρθηκαν καμβάδες, χρώματα, πινέλα και άλλα υλικά με τα οποία δημιούργησαν ζωγραφικές συνθέσεις και κολλάζ στο θέμα: «Special Olympics».

Επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ ( επίσκεψη της Γ΄ Εικαστικών και της Γ΄ Θεάτρου Γυμνασίου)

Η περιήγηση των μαθητών ανάμεσα σε έργα της μεταπολεμικής νεοελληνικής τέχνης και η συζήτησης που έγινε μπροστά στα εκθέματα διευκόλυνε την επικοινωνία τους με τη σύγχρονη ελληνική καλλιτεχνική αντίληψη. Είναι γεγονός ότι διαπίστωσαν τον ελληνικό χαρακτήρα των δημιουργημάτων, τη στενή τους σχέση με τη φύση, τη μυθολογία και τη λαϊκή παράδοση. Στους άνετους χώρους του κτιρίου οι μαθητές είχαν μία δημιουργική εμπειρία συνεργασίας με συνομήλικους από το Χαμόγελο του Παιδιού, το Γυμνάσιο και το Ε.Ε.Ε.Κ. Γαλατά. Μετά από σύντομη γνωριμία ζωγράφισαν όλοι μαζί τη Φύση, αστειεύτηκαν, κουβέντιασαν και άφησαν τα έργα τους στους υπεύθυνους του Συνδέσμου Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους ? Σ.Κ.Ε.Π. προκειμένου να εκτεθούν την επόμενη σχολική χρονιά.