Θεατρικές Δράσεις 2021 - 2022

Οι ακόλουθες δράσεις συμμετέχουν στο «Φεστιβάλ Θέατρου στο σχολείο: Η επόμενη μέρα. Ας τη φανταστούμε μαζί», σε συνδιοργάνωση των ΠΕ.Κ.Ε.Σ. 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 5ου, 6ου Αττικής, Δυτικής Ελλάδας, Κρήτης, 1ου και 2ου Νοτίου Αιγαίου,Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας, με την αιγίδα των Τμημάτων ΘεατρικώνΣπουδών ΕΚΠΑ, Πανεπιστημίου Πατρών, Πανεπιστημίου Πελοποννήσου(Ναυπλίου).

Δράση α’ τάξης Γυμνασίου

«Όταν οι ιστορίες τελειώνουν κι έτσι...κι αλλιώς», θεατρική διασκευή τεσσάρων ιστορίων του Τζιάνι Ροντάρι.

Παίζουν: Θάνος Αγγελόπουλος, Νικόλας Αντύπας, Αντώνης Κοντογιάννης, Άγγελος Μαραγκός, Μαρία-Πολυτίμη Μασκαλίδη, Τζιουλιάνα Μουζάκη, Κωνσταντίνα Πιττά, Δανάη Πλεξίδα, Βασίλης Τσικρικάς,  μαθητές και μαθήτριες της α’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Σκηνικά: Χρήστος Δεπούντης, Μάρκος Βολιώτης, Παναγιώτης Αργυρόπουλος, Δημήτρης Κατσανόπουλος,  μαθητές της α’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Εικαστικών, με τις καθηγήτριές τους Κωνσταντίνα Μπολιεράκη και Μαρίνα Μαραβελάκη.

Φωτισμοί: Παναγιώτης Χαλκιάς, μαθητής της γ’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Βιντεοσκόπηση: Άγγελος Γεράρδης μαθητής της α’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Φωτογραφίες: Άγγελος Γεράρδης μαθητής της α’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Διδασκαλία: Δέσποινα Νικητίδου ΠΕ91.02

Δράση β’ τάξης Γυμνασίου

«Ο Σιμιγδαλένιος»

Παίζουν: Αρετή Κυριακούση, Φαίδρα Λούζη, Νικόλας Οικονόμου, Γιάννης Παπανδρικόπουλος, Ίριδα Ράπτη, Χρυσήλια Σιαλάκη, Φώτης Τσιώτας, Άγγελος Τσόντος, Ελισάβετ Χριστοφορίδη, Μελίτη Ψαριώτη μαθητές και μαθήτριες της β’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Παρουσιαστής/Αφηγητής: Δημήτρης Σεϊντής μαθητής της γ’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Εικαστικών.

Σκηνικά: Γιώργος Αλιμπέρτης, Ευγενία Αντωνοπούλου, Ελπίδα ΓιαννάκουΑλίκη ΔημητρίουΘάνος ΘεοδόσηςΝάσια ΚυρκοπούλουΣταύρος ΜαρταράςΕλισάβετ ΝεγρίνΔημήτρης ΣεϊντήςΝάνσυ ΣπηλιωτάκηΦοίβη ΧριστονάσηΛητώ Χριστοφοράκη, μαθητές και μαθήτριες της γ’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Εικαστικών με τις καθηγήτριές τους Ελένη Αναγνωστάτου και Ελπίδα Πανονίδου.

Φωτισμοί: Παναγιώτης Χαλκιάς μαθητής της γ’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Διδασκαλία: Όλγα Λιατήρη ΠΕ91.01 και ΠΕ91.02

Δράση γ’ τάξης Γυμνασίου

«Η Φαλακρή Τραγουδίστρια» του Ευγένιου Ιονέσκο.

Παίζουν: Νικόλ Ακρίβου, Παναγιώτα Γεωργίου, Μάγια Γιακουμή, Μαρίνα Γκάτσιου, Ανδρέας ΓουρζουλίδηςΚωνσταντίνος ΔέδεςΛένα Δελήτσικα, Αργυρώ Δομίνου, Χρήστος ΚανδάκηςΗρώ ΛάτσηΜυρτώ ΛευθεριώτηΚωνσταντίνα ΛαντινιώτηΈκτωρας Λουκίδηςμαθητές και μαθήτριες τηςγΓυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Σκηνικά: Ζάρκο Τάραντος μαθητής της ΓΛυκείου της κατεύθυνσης Εικαστικώνμε την καθηγήτριά του Βαρβάρα Σπυρούλη.

Φωτισμοί: Παναγιώτης Χαλκιάςμαθητής της γΓυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.
Βιντεοσκόπηση: Άγγελος Γεράρδης, μαθητής της α’ Γυμνασίου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Διδασκαλία: Δέσποινα Νικητίδου ΠΕ91.02

Δράση Α’ τάξης Λυκείου

«Στιγμές Πολέμου και Ειρήνης»

Παίζουν: Κυριακή ΑνδρεσάκηΒαρβάρα Βλαχοπούλου, Θάλεια ΔαγιάσηΕυσταθία Δρακοπούλου, Φοίβος ΘεοδωράκηςΛεωνίδας ΘεοδωρόπουλοςΝτανιέλα Καραγρούνα, Νεφέλη ΚαριώτηΜαριτίνα ΛεούσηΔέσποινα Λώρα, Ειρήνη ΜούντηΠολυτίμη ΜπεθάνηΕλένη Ντιόπ-Γαλάτα, Μάγια ΣακελλίωνΛίλα Σωτήραλη, Όλγα Σωτηροπούλου, Φίλιππος Ψαρρόςμαθητές και μαθήτριες της ΑΛυκείου τηςκατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Σκηνικά: Ζάρκο Τάραντος μαθητής της ΓΛυκείου της κατεύθυνσης Εικαστικών , Ειρήνη Μούντημαθήτρια της ΑΛυκείου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Φωτισμοί: Άννα-Μαρία Ιωσηφίδου και Σεμέλη Ζώη μαθήτριες της ΑΛυκείου της κατεύθυνσης Χορού.

Μουσική Διδασκαλία: Μίκα ΚόρδηΜαρία Χατζή

Φωτογραφίες: Αριστέα Μπουλουξή

Διδασκαλία: Όλγα Λιατήρη ΠΕ91.01 και ΠΕ91.02Δέσποινα Νικητίδου ΠΕ91.02.

Δράση Γ’ τάξης Λυκείου

«Η Ζωή Τώρα»

Παίζουν: Μυρτώ Κιουλάνη, Στέλιος Κράτσας, Αθηνά Λιάκη, Ζαχαρούλα Λιολίτσα,  Ίωνας Νικολούλιας, Σοφία Σιμόνη, Λυδία Φωτοπούλου μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Σκηνικά: Ανδρέας Πεζτσάνσκι, Βιβή Σκαμπαρδώνη μαθητής και μαθήτρια της Γ’ Λυκείου της κατεύθυνσης Εικαστικών με την καθηγήτριά τους Ελένη Παβλιτσένκο.

Φωτισμοί: Αντζελίνα Τζέπα, μαθήτρια της Γ’ Λυκείου της κατεύθυνσης χορού.

Βιντεοσκόπηση: Αντώνης Γκούμας, μαθητής της Β’ Λυκείου της κατεύθυνσης Θεάτρου-Κινηματογράφου.

Φωτογραφίες: Αριστέα Μπουλουξή

Διδασκαλία: Δέσποινα Νικητίδου ΠΕ91.02.