Grèce-Belgique : l’ union fait la force!

Οι μαθητές/-τριες της Γ Γυμνασίου σε επικοινωνία και ανταλλαγή καρτών με τα παιδιά της ίδιας τάξης του Collège Saint Julien της πόλης Ath του Βελγίου!

Με τη σειρά μας κι εμείς υποδεχθήκαμε δεκατέσσερα παιδιά από το βελγικό σχολείο CSJ International και δύο καθηγητές τους, στο πλαίσιο της κινητικότητας Erasmus. Τη φιλοξενία για μια βδομάδα ανέλαβαν παιδιά του σχολέιου μας που μαθαίνουν γαλλικά.

Επίσκεψη στην Ακρόπολη και το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο με ξενάγηση στα γαλλικά

Εκδρομή και ξενάγηση στη Βραυρώνα

και μετά μάζεμα σπαραγγιών και καλαμαράκια στη θάλασσα

Κοινές δράσεις των δύο σχολείων και αλληλογνωριμία

Στο πλαίσιο της υποδοχής 14 μαθητών/-τριών και 2 καθηγητών/-τριών τους από το σχολείο Collège Saint-Julien της πόλης Ath του Βελγίου με κοινό θέμα εργασίας " Διατροφή και Περιβάλλον" με τους/τις μαθητές/-τριες μας της γ Γυμνασίου, η κ. Ζινέλη υποδέχτηκε εκ μέρους του Δήμου Παλλήνης το ξένο σχολείο και παρουσίασε τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Αγωγής του Δήμου καθώς και τις σχετικές δράσεις του Δήμου Παλλήνης.
Η κ. Ζινέλη παρουσίασε το ενεργό ενδιαφέρον του Δήμου για τις Περιβαλλοντικές δράσεις, το πρόγραμμα followgreen και άλλα σχετικά προγράμματα που εκπονούν τα σχολεία του Δήμου. Οι μαθητές/-τριες από το βελγικό σχολείο παρουσίασαν τις δικές τους δράσεις και μετά συνεργάστηκαν όλα τα παιδιά μαζί μελετώντας τη μεσογειακή διατροφή, το μενού της σίτισης του σχολείου μας και τα προιόντα του κυλικείου μας. Κατέληξαν σε τελικά συμπεράσματα συγκρίνοντας με τη διατροφή της καντίνας του σχολείου στο Βέλγιο και προχώρησαν σε προτάσεις και νέες ιδέες σχετικά με τη διατροφή και τη σχέση του με την προστασία του περιβάλλοντος μέσω της ανακύκλωσης-των μηδενικών απορριμμάτων και της γενικότερης στάσης διαφύλαξης του περιβάλλοντος.
Στην παρουσίαση παρίσταντο η κ. Καραμπέτσου, η Διευθύντρια του σχολείου, η κ. Ελίνα Κωνσταντίνου, υπεύθυνη του Δήμου για τις περιβαλλοντικές δράσεις, η κ. Γιαννοπούλου Έρση, καθηγήτρια γαλλικών, οι δύο συνάδελφοι Stéphanie Groulard και Damien Decroocq, καθηγητές του βελγικού σχολείου και φυσικά οι μαθητές/-τριες από τα δύο σχολεία που συνεργάστηκαν δημιουργικά για αυτό το σημαντικό θέμα.

Ευχαριστούμε πολύ τις εκπροσώπους του Δήμου Παλλήνης που πάντα μάς συμπαραστέκεται σε κάθε δράση μας και εκφράζει ενεργά το ενδιαφέρον του για το περιβάλλον.