"Μες του Αιγαίου τα νερά" ["Ημέρες Τέχνης" Pierce]

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΤΙΣ "ΗΜΕΡΕΣ ΤΕΧΝΗΣ" ΤΟΥ PIERCE

Στις Ημέρες Τέχνης του Αμερικάνικου Κολλεγίου PIERCE με θέμα: "ΝΕΡΟ. ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥπου πραγματοποιήθηκε στις 12/4/2016, το Καλλιτεχνικό Σχολείο συμμετείχε με τη δράση «Μες του Αιγαίου τα νερά» η οποία παρουσιάστηκε από το τμήμα Χορού της β' γυμνασίου, με ευθύνη και πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού κ. Φώτη Βαρελά.

Η δράση αναφερόταν στην παρουσίαση επιλεγμένων ελληνικών παραδοσιακών χορών και τραγουδιών με κεντρικό θέμα το στοιχείο του νερού, αποβλέποντας στην ανάδειξη της σημασίας  του νερού ως πηγή έμπνευσης και δημιουργίας στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή των Ελλήνων διαχρονικά.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι της δράσης συνοψίζονται κυρίως στην καλλιέργεια του πνεύματος συνεργασίας, την έκθεση των μαθητών σε ευρύτερο κοινό και την εντρύφηση στην παράδοση του τόπου μας.