Η Αντιγόνη του Εθνικού και "Η δική μας"

Την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2011 η Β Λυκείου του σχολείου μας και ειδικότερα οι κατευθύνσεις θεάτρου και χορού, οργάνωσαν προσυνεδριακό εργαστήριο για μαθητές στα πλαίσια της 3ης Εβδομάδας Αρχαίου Δράματος με τίτλο

Η δική μας Αντιγόνη, μια νεανική ματιά στο αρχαίο δράμα.

Στο εργαστήριο αυτό οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρουσίασαν στους μαθητές/τριες των Εκπαιδευτηρίων Ζηρίδη σε μορφή πρόβας τη δική τους Αντιγόνη, μία δική τους εκδοχή του αρχαίου δράματος την οποία συνέγραψαν μόνοι τους. Συζήτησαν με τους άλλους συμμαθητές τους τον τρόπο με τον οποίο ερμήνευσαν την τραγωδία και προχώρησαν σε βιωματικές ασκήσεις με στόχο τη διαμόρφωση προσωπικής στάσης τους απέναντι στο συγκεκριμένο αρχαίο δράμα. Με μεγάλη όρεξη θέλησαν να δείξουν τη δική τους δουλειά που βασίστηκε σε θεατρικό σεμινάριο που τους έγινε καθώς και στην καθημερινή διδακτική πράξη που έγινε με τη χρήση θεατρικών τεχνικών. Άλλη μία απόδειξη ότι η ένταξη της τέχνης στο σχολείο οδηγεί σε δημιουργικά και πρωτότυπα αποτελέσματα.

*******************

Στις 9 Φεβρουαρίου 2011 το Εθνικό Θέατρο επισκέφθηκε το σχολείο μας και παρουσίασε την παράσταση  Αντιγόνη σε σκηνοθεσία Τάκη Τζαμαργιά.

Η αρχαία τραγωδία παρουσιάστηκε με πρωτότυπο τρόπο, προσαρμοσμένη σκηνογραφικά στα δεδομένα του σχολείου. Οι ηθοποιοί πραγματικά έδωσαν συγκλονιστικές ερμηνείες των ηρώων της τραγωδίας, ζωντανεύοντας ό,τι διδάσκεται στην τάξη.

Όταν τελείωσε η παράσταση, οι θέσεις αντιστράφηκαν και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β Λυκείου (κατευθύνσεις θεάτρου και χορού) παρουσίασαν στη σκηνή του θεάτρου τη δική τους Αντιγόνη, τη δική τους εκδοχή και ερμηνεία της τραγωδίας την οποία συνέγραψαν μόνοι/ες τους. Μάλιστα, κάθε μαθητής και κάθε μαθήτρια ερμήνευσε το κείμενο που ο ίδιος συνέγραψε. Η Αντιγόνη μεταφέρθηκε στο σήμερα και έγιναν αντιστοιχίες με τις σημερινές σχέσεις ανάμεσα στους πολίτες και την εξουσία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν παρακολουθήσει στις αρχές της χρονιάς θεατρικό σεμινάριο σχετικό με την Αντιγόνη σχεδιασμένο από τη θεατρολόγο Μυρτώ Πίγκου ? Ρεπούση.

Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τους συμβολισμούς και τις συνδέσεις που έγιναν με το σήμερα αλλά και γενικότερα σχετικά με το νόημα της τραγωδίας και τη διαχρονικότητά της. Ήταν μία γόνιμη συζήτηση στην οποία όλοι αντάλλαξαν απόψεις και επιβεβαίωσαν για άλλη μία φορά πόσο επίκαιρη είναι πάντα μία συζήτηση σχετική με τα νοήματα του αρχαίου δράματος και ιδιαιτέρως αυτής της τραγωδίας. Στη συζήτηση συμμετείχε και ο κ. Νίκος Γκόβας που παρακολούθησε και τις δύο παραστάσεις.

Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία ανταλλαγής απόψεων και θεατρικής απόδοσης από τη μεριά των επαγγελματιών με έμπνευση αλλά και των μαθητών με έμπνευση επίσης!

**********

Στον Πολυχώρο του Δήμου Αθηναίων στο Νέο Κόσμο το σχολείο μας παρουσίασε θεατρικά δρώμενα την Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2010

Η δική μας Αντιγόνη Διδασκαλία από τη φιλόλογο κ. Β. Καραμπέτσου. Σκηνοθεσία από τον ηθοποιό ? θεατρολόγο κ. Ευθ. Κυρλή