"ΠΑΜΕ ΑΘΗΝΑ"

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα την Κυριακή 1 Απριλίου 2012 (10.00'π.μ.-12.00') έλαβε μέρος στην εκδήλωση "Πάμε Αθήνα" που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Αθηναίων και το Υπουργείο Παιδείας, διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.Το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση αυτή με μια σειρά δράσεων:

• "Ο Διθύραμβος ταξιδεύει στο χρόνο", δρώμενο εμπνευσμένο από το διθύραμβο που γεννήθηκε στην Αττική (χώρος δράσης: Είσοδος του Μουσείου της Ακρόπολης. Πεζόδρομος Διονυσίου Αρεοπαγίτου).
  • "Όλοι, Ένα, Όλα", εικαστική παρέμβαση - χορόδραση - μουσική (χώρος δράσης: Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων).
  • "Ένα δέντρο για την Αθήνα", γλυπτική εγκατάσταση από ανακυκλωμένα υλικά ( χώρος δράσης: Πλατεία Συντάγματος).
  • "Χρώμα στο μαύρο": Μαθήτριες "εκθέτουν" κοστούμια από ανακυκλωμένα υλικά μπροστά στις καμένες βιτρίνες της Σταδίου (χώρος δράσης: Σταδίου και Χρήστου Λαδά).