"Η Βία στο Σύγχρονο Κόσμο"

Με αφορμή την πρόσφατη τρομοκρατική επίθεση στο Παρίσι και μετά από αίτημα των μαθητών μας, η Διεύθυνση του σχολείου, ο Σύλλογος Διδασκόντων και η αρμόδια Σχολική Ψυχολόγος κ. Ε. Κουκούλη οργάνωσαν, την Παρασκευή 18/12/2015, ανοικτή συζήτηση στην οποία επίσημοι προσκεκλημένοι ήταν ο κ. Reginald Blanchet, ψυχαναλυτής και πανεπιστημιακός με αναγνωρισμένο επιστημονικό έργο και ο κ. Αθανάσιος Σακελλαριάδης, καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Η συζήτηση στηρίχθηκε βασικά σε ερωτήσεις και παρατηρήσεις τις οποίες είχαν επεξεργαστεί οι μαθητές στο πλαίσιο σχετικών μαθημάτων του αναλυτικού προγράμματος, ενώ τα θέματα που αναλύθηκαν αναφέρονταν κυρίως στο ιστορικό, οικονομικό και πολιτικό υπόβαθρο της σύγχρονης ακραίας βίας καθώς και στο φαινόμενο της ριζοσπαστικοποίησης των νέων που λαμβάνει εντυπωσιακές διαστάσεις.

Η συζήτηση έκλεισε με επισήμανση των κινδύνων που ελλοχεύουν στις σύγχρονες κοινωνίες και με  διαπίστωση της ανάγκης διαρκούς επαγρύπνησης από πλευράς κυρίως των νέων για τη δημιουργία συνθηκών ειρηνικής και δημιουργικής ζωής. Ιδιαίτερα θετικές εντυπώσεις άφησαν οι ώριμες τοποθετήσεις τωων μαθητών, ενώ διαπιστώθηκε η επιτακτική ανάγκη διοργάνωσης παρόμοιων εκδηλώσεων.