Σύνδεσμοι ΥΠΑΙΘ

Διαλέξεις - Συζητήσεις

Διακρίσεις

Μεθοδολογία

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα μαθημάτων, όπως αυτό καθορίζεται από τη σχετική νομοθεσία. Συγκεκριμένα, στο σχολείο διδάσκονται  τα μαθήματα γενικής παιδείας με τη δέουσα βαρύτητα, ενώ παράλληλα το πρόγραμμα εμπλουτίζεται με τα μαθήματα καλλιτεχνικών κατευθύνσεων.

Η ακολουθούμενη διδακτική μεθοδολογία στηρίζεται στις αρχές της βιωματικής εκπαίδευσης, όπως διατυπώνονται στο Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης (διαθεματικότητα, ομαδοσυνεργατική μέθοδος) με ενσωματωμένη τη χρήση των ΤΠΕ.

Από το σχολικό έτος 2011-2012, εφαρμόζεται επίσημα και οργανωμένα η λειτουργία κλάδων. Οι εκπαιδευτικοί κάθε ειδικότητας συγκροτούν ομάδα στενής συνεργασίας (ανταλλαγή εκπαιδευτικού υλικού, συνεργασία σε επίπεδο διδακτικής μεθοδολογίας, δράσεις εσωτερικής και εξωτερικής επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, δειγματικές διδασκαλίες κλπ) με στόχο τα καλύτερα παιδαγωγικά αποτελέσματα. Εξάλλου ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός των ενεργών ηλεκτρονικών  τάξεων παρέχει στους μαθητές  τα πλεονεκτήματα της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης, σε συνδυασμό με την κατά περίπτωση αξιοποίηση του τεχνολογικού εξοπλισμού σε επίπεδο σύγχρονης τηλεκπαίδευσης.