ACT PROJECT-KA3 ERASMUS PLUS

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο του Γέρακα επελέγη ως σχολείο εφαρμογής του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS PLUS- ACT PROJECT για το σχολικό έτος 2018-2019. Στόχος του προγράμματος αυτού είναι δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να αναλάβουν πρωτοβουλίες στο πλαίσιο των σχεδίων δράσης που αφορούν τρεις θεματικές ενότητες: την κοινωνική ένταξη, την καταπολέμηση των διακρίσεων και την πολιτισμική ετερότητα. Επιπλέον, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να διερευνήσουν την έννοια του ενεργού πολίτη, να εργαστούν σε ομάδες και να δημιουργήσουν τις δικές τους προτάσεις, μέσα από τις οποίες θα παρουσιάσουν τα χαρακτηριστικά του ενεργού πολίτη και της στάσης του απέναντι στις προκλήσεις της σύγχρονης εποχής.

Στο εν λόγω πρόγραμμα συμμετέχουν η Γαλλία, η Ισπανία, η Αγγλία και η Ελλάδα με τους κορυφαίους εκπαιδευτικούς φορείς (ΥΠΕΠΘ, ΙΕΠ και ΕΚΠΑ), οι οποίοι διοργάνωσαν διήμερη επιμόρφωση (17 & 18 Δεκεμβρίου) στο Υπουργείο Παιδείας για να ενημερωθούν οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί. Το πρόγραμμα αυτό συνδέεται με το μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, που διδάσκεται στη Γ’ Γυμνασίου, και ως εκ τούτου αφορά κατεξοχήν τους μαθητές της τάξης αυτής. Τα σχέδια δράσης των μαθητών αναμένεται να ολοκληρωθούν με το πέρας της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.

ACT_KALLITEXNIKO_FINAL.mp4

Αrt school of gerakas video.mp4