"Το Πανίσχυρο Άτομο"

Δράση με τίτλο «Το Πανίσχυρο Άτομο» πραγματοποιήθηκε από  τη σχολική τάξη Β? Λυκείου , με τη συνεργασία του τομέα Φυσικών Επιστημών και του τομέα Θεάτρου του σχολείου μας. Οι συμμετέχοντες μαθητές διερεύνησαν αφηγηματικές και θεατρικές δράσεις που οπτικοποιούν σημαντικούς σταθμούς της ανθρώπινης σκέψης και γνώσης γύρω από την ατομική θεωρία και τα ατομικά φαινόμενα. Η δράση παρουσιάστηκε στις παρακάτω δύο εκδηλώσεις:

«Μαθαίνοντας την Επιστήμη μέσα από τo Θέατρο» Ημερομηνία και τόπος παρουσίασης: 3/4/2016, Αμφιθέατρο AULA, Φιλοσοφικής σχολής ΕΚΠΑ

Athens Science Festival 2016, Εξελισσόμαστε με την Επιστήμη, Ημερομηνία και τόπος παρουσίασης: 10/4/2016, Αεροφυλάκιο 1, Αμφιθέατρο, Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, Γκάζι, στην ενότητα «Επιστημονικό Θέατρο»

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Κοντογούλα Ε., Τσουραμάνη Ε.