Συμμετοχή στο 1ο Διεθνές Συνέδριο "ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ 21ου αι."

1ο Διεθνές Συνέδριο με θέμα: "ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ 21ου αι.", Διοργάνωση: ΙΕΠ, ΑΣΚΤ, "Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών", 2-4/10/2015

• Εισήγηση  των εκπαιδευτικών Πρεβεδουράκη Κυριακής (ΠΕ08) και Μπολιεράκη Κωνσταντίνας (ΠΕ08) με θέμα: "Ατομικό Ίχνος - Συλλογικό πεδίο"
  • Εισήγηση των εκπαιδευτικών Κοντογούλα Ε. και Τσουραμάνη Ε. με θέμα: «Το Πανίσχυρο Άτομο», μία εφαρμογή στη διδασκαλία φυσικών επιστημών μέσω τεχνικών δραματοποίησης. Αναφορικά με το θέμα της εισήγησης οργανώθηκαν σχετικές δράσεις με τη συμμετοχή μαθητών από τη σχολική τάξη Β? Λυκείου Θεάτρου. Είχε σαν στόχο τη συνεργασία του τομέα Φυσικών Επιστημών και του τομέα Θεάτρου του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα. Οι συμμετέχοντες μαθητές διερεύνησαν αφηγηματικές και θεατρικές δράσεις που οπτικοποιούν σημαντικούς σταθμούς της ανθρώπινης σκέψης και γνώσης γύρω από την ατομική θεωρία και τα ατομικά φαινόμενα. Παρουσιάστηκε στις παρακάτω δύο εκδηλώσεις:

1. «Μαθαίνοντας την Επιστήμη μέσα από τo Θέατρο» Ημερομηνία και τόπος παρουσίασης: 3/4/2016, Αμφιθέατρο AULA, Φιλοσοφικής σχολής ΕΚΠΑ

2. Athens Science Festival 2016, Εξελισσόμαστε με την Επιστήμη, Ημερομηνία και τόπος παρουσίασης: 10/4/2016, Αεροφυλάκιο 1, Αμφιθέατρο, Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, Γκάζι, στην ενότητα «Επιστημονικό Θέατρο»