Διπλή πρώτη διάκριση για την ταινία "Le paradis est toujours ici"

Το σχολείο μας, μετά την πρώτη θέση στο Ελληνικό μέρος του διαγωνισμού CEO-FIPF για το 2017, κατέλαβε και την πρώτη θέση σε Ευρωπαϊκό επίπεδο με την ταινία

?Le paradis est toujours ici??.

Ο Διαγωνισμός με θέμα «Ένα Ονειρεμένο Ταξίδι» (?Mon voyage de r?ve?) έγινε στο πλαίσιο του «Διεθνούς έτους Βιώσιμου Τουρισμού και Ανάπτυξης» από την Επιτροπή Δυτικής Ευρώπης της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας (CEO-FIPF) και τελούσε και υπό την αιγίδα του ΥΠ.Ε.Θ..

Οι ευρωπαίοι μαθητές αποτύπωσαν σε ψηφιακή μορφή τη μαγεία της φύσης, καθώς και τους κινδύνους που αυτή διατρέχει από τον καταστροφικό μαζικό τουρισμό. Το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα με Λ.Τ. συμμετείχε με το τμήμα Γαλλικών της Α΄ Γυμνασίου και συντονίστρια την καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας κα Τερψιχόρη Γιαννοπούλου.