Διάκριση από την Ιατρική ΕΚΠΑ και το Μουσείο του Πανεπιστημίου

Το τμήμα γ1 Γυμνασίου (2016-2017) με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό Φυσικών Επιστημών κ. Κοντογούλα Ερμιόνη πήρε μέρος στο 2ο μαθητικό διαγωνισμό με τίτλο «Στα χνάρια της ιστορίας των ιατρικών επιστημών: Τα εκθέματα του μουσείου μέσα από τα μάτια των μαθητών» που συνδιοργάνωσαν η Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ και το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου. Το επιλεγμένο μουσείο, το οποίο κι επισκέφτηκαν οι μαθητές, ήταν το Ανθρωπολογικό Μουσείο της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ και ο τίτλος της εργασίας ήταν «Ανθρωπολογικά δεδομένα: Ενδείξεις συγγένειας, τεκμήρια εξέλιξης και φυλογενετικής ιστορίας».

Η εργασία των μαθητών απέσπασε τιμητική διάκριση και το Περιοδικό-Έκθεμα το οποίο κατασκευάστηκε από την ομάδα πρόκειται να εκτεθεί στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου το φθινόπωρο της νέας σχολικής χρονιάς, 2017-2018.