Σύνδεσμοι ΥΠΑΙΘ

Διαλέξεις - Συζητήσεις

Διακρίσεις

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Με μεγάλη επιτυχία και πλατιά μαθητική συμμετοχή, ολοκληρώθηκε η 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού , που πραγματοποιήθηκε στο 1ο Αθλητικό Κέντρο Γέρακα, τη Δευτέρα 6/10/2014. Συνολικά, συμμετείχαν πάνω από εκατό μαθητές και μαθήτριες ως παίκτες και συμπαίκτες σε ενδοσχολικούς αγώνες μπάσκετ, ποδοσφαίρου, βόλεϊ και τένις, δώδεκα μαθήτριες στη γραμματειακή υποστήριξη των αγώνων και οι υπόλοιποι μαθητές του σχολείου μας ως θεατές-εμψυχωτές. Τα ονόματα των ομάδων ευρηματικά, οι φωτογράφοι δεν σταμάτησαν να απαθανατίζουν όμορφες αγωνιστικές στιγμές , το κέφι στις εξέδρες ανεξάντλητο, ενώ οι αγωνιζόμενοι τα «έδωσαν όλα» για τον κερδισμένο πόντο, για την επίτευξη ενός γκολ, για την ομάδα. Νικητές δεν υπήρξαν!!! Μόνο κερδισμένοι.

Όλοι έφυγαν πλούσιοι σε εμπειρίες και συναισθήματα. Σε όλους δόθηκε η ευκαιρία να αντιληφθούν ότι το σχολείο τους «χωράει» όλους, δυνατούς κι αδύνατους, προχωρημένους κι αρχάριους. Σε όλους δόθηκε η ευκαιρία να καταλάβουν πως στον αθλητισμό ζητούμενο δεν είναι η νίκη, αλλά η συμμετοχή, η προσπάθεια, το «ευ αγωνίζεσθαι», η ομαδικότητα, η συνεργασία και ο σεβασμός του αντιπάλου. Σε όλους δόθηκε η ευκαιρία να αντιληφθούν πως είμαστε διαφορετικοί, αλλά ταυτόχρονα είμαστε και ίσοι στο δικαίωμα της αθλητικής συμμετοχής, της αγωνιστικής προσπάθειας, της εκπαίδευσης.

Ευχόμαστε, του χρόνου, να υπάρξει μεγαλύτερη μαθητική συμμετοχή και περισσότερες αθλητικές συγκινήσεις!