Σύνδεσμοι ΥΠΑΙΘ

Κοινωνική Ευαισθητοποίηση

Διαλέξεις - Συζητήσεις

Διακρίσεις

Έκδοση βιβλίου "Ο ΝΑΝΟΣ ΛΟΥΘ Η ΦΑΛΑΙΝΑ & ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ"

Η σημασία αυτού του εγχειρήματος έγκειται στο γεγονός της έκδοσης ενός βιβλίου από το ΚΣΓ, χάρη στην ανάληψη πρωτοβουλίας και τη δημιουργική συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών.

Ένα μικρό ιστορικό της διαδρομής...

Στη διάρκεια της προηγούμενης σχολικής χρονιάς ολοκληρώθηκε η εικονογράφηση παραμυθιού από τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ Γυμνασίου. Την ιδέα συνέλαβε η Υποδιευθύντρια Καλλιτεχνικών Μαθημάτων κ. Κορίνα Πρεβεδουράκη και την υλοποίησε μαζί με την εικαστικό κ. Κωνσταντίνα Μπολιεράκη. Μετά από κάποιους μήνες προετοιμασίας Ο νάνος Λουθ, η φάλαινα και το φεγγάρι του Νικόλα Περδικάρη εκδόθηκε από το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα και το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2012 στις 12 μ.μ. πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Γουναρόπουλου η παρουσίαση του βιβλίου με τη συμπαράσταση του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου και την ευγενική υποστήριξη της Εταιρείας Ανακύκλωσης Συσκευών.

Την έκδοση επιμελήθηκε ο γραφίστας κ. Δημήτρης Χαλκιόπουλος, μέλος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων. Την εκδήλωση οργάνωσε η κ. Κορίνα Πρεβεδουράκη. Συμμετείχαν οι νεαροί και νεαρές εικονογράφοι. Παραβρέθηκαν η Διευθύντρια κ. Πολυτίμη Γκέκα, ο Δήμαρχος, εκπρόσωπος του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ζωγράφου και πολλοί γονείς και φίλοι.

Η κ. Αγνή Στρουμπούλη με τη χαρακτηριστική αφήγησή της διάβασε αποσπάσματα του παραμυθιού. Η Διευθύντρια Δημοσίων Σχέσεων της ΕΡΤ κ. Αρετή Καλεσάκη μίλησε για το συγγραφέα. Η φιλόλογος κ. Αλεξάνδρα Βασιλοπούλου παρουσίασε τις δημιουργικές εκδηλώσεις, τα εργαστήρια και τις ποικίλες δράσεις που πραγματοποιεί το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα. Η εικαστικός κ. Κωνσταντίνα Μπολιεράκη αναφέρθηκε στη διαδικασία της εικονογράφησης και το διπλό παιδαγωγικό ρόλο του εκπαιδευτικού ? καλλιτέχνη. Με την ομιλία του ο συγγραφέας επαίνεσε το πνεύμα δημιουργικότητας και τις αξίες των μαθητών ? μαθητριών, που είχε ήδη γνωρίσει. Επίσης εξέφρασε την πεποίθησή του ότι τέτοιες πρωτοβουλίες αξιοποιούν τις δεξιότητες των παιδιών και ταυτόχρονα τα ενισχύουν, για να γίνουν υπεύθυνοι και δραστήριοι πολίτες.

Στο τέλος προσφέρθηκε σε κάθε μαθητή και μαθήτρια ένα βιβλίο ως ανάμνηση της έκδοσης.

Από την εκδήλωση στο Μουσείο Γουναρόπουλου, οι εικονογράφοι-μαθητές με τις εκπαιδευτικούς κ.κ. Μπολιεράκη, Πρεβεδουράκη και Βασιλοπούλου και στο κέντρο ο συγγραφέας του βιβλίου Νικόλας Περδικάρης.

Την εκδήλωση πλαισίωσαν οι μουσικοί Βάσω Μιχαηλίδου (ακορντεόν) και η Ελισάβετ Τσατσάκη (σαξόφωνο).

Από την επίσκεψη του Νικόλα Περδικάρη στο σχολείο μας