Μικρές Παρωδίες για ένα Θέατρο Σκιών, 2009 - Γ΄ Τάξη τμήμα Εικαστικών
.

Οι μαθητές της Γ? Γυμνασίου-Εικαστικών έγιναν συγγραφείς, σκηνοθέτες, σκηνογράφοι, κατασκεύασαν μόνοι τους τις φιγούρες, επιμελήθηκαν τη μουσική επένδυση και ερμήνευσαν τις σύγχρονες ιστορίες τους στο Θέατρο Σκιών στο τριήμερο Φεστιβάλ του Καλλιτεχνικού Γ/σιου Γέρακα.
Η ιδέα αυτής της δουλειάς ξεκίνησε από το μάθημα των Εικαστικών και η προσέγγιση ήταν διαθεματική. Στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, τα μέλη κάθε ομάδας έγραψαν από κοινού τις σύγχρονες αυτές ιστορίες άλλοτε παρωδώντας ή αντιστρέφοντας μύθους και παραμύθια άλλοτε δημιουργώντας τους δικούς τους ήρωες . Στο μάθημα της Φυσικής ανέλυσαν την τεχνική κατασκευής του μπερντέ. Στο εργαστήρι των Εικαστικών εμπνεύστηκαν και κατασκεύασαν τις φιγούρες και τα σκηνικά. Μετά την ολοκλήρωση της δουλειάς, έκαναν τη σκηνοθεσία, τη μουσική επιμέλεια και στάθηκαν πίσω από τον μπερντέ ζωντανεύοντας με πολύ κέφι τα κείμενά τους.