Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος στις Συρακούσες

.

Στις 11 Μαίου 2011 κάτω από ένα ουρανό που ήταν ίδιος πριν 2.500 χρόνια, που ο αέρας φέρνει ακόμα τα ίδια αρώματα της σικελική φύσης και οι πέτρες του Αρχαίου Ελληνικού Θεάτρου «Αkrai» στην Κάτω Ιταλία έχουν το ίδιο άγγιγμα, 15 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας παρουσίασαν δρώμενο από τις «Βάκχες» του Ευριπίδη στο 17ο Διεθνές Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος Νέων στις Συρακούσες.

Το έργο παρουσιάστηκε από μαθητές/τριες της Γ? Γυμνασίου κατεύθυνση θεάτρου και Α?, Β? Λυκείου κατεύθυνση χορού που με την συμμετοχή μαθητών/τριων της εικαστικής κατεύθυνσης. υλοποίησαν τα κουστούμια σε χάρτινες υπενθυμίσεις αρχαίων κιόνων. Από το μάθημα της δημιουργικής γραφής αντλήθηκαν σκηνοθετικές ιδέες και στα μαθήματα των δημοτικών χορών ερευνήθηκε η σχέση της ταραντέλας με τον ζωναράδικο πάνω στην οποία βασίστηκαν τα βήματα του χορού. Οι μεγαλύτερες λυκειακές τάξεις ανέλαβαν τη δραματουργική ανάλυση και επέλεξαν τη μετάφραση του Γιώργου Χειμωνά. Η παράσταση επενδύθηκε μουσικά με τραγούδια των Ελληνόφωνων της Κάτω Ιταλίας και ένα χορικό, δώρο από τον Κώστα Βόμβολο.