Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα συμμετείχε στην ΑΒ3 ATHENS BIENNALE ??MONODROME?? με την εικαστική δράση : «Ενδυμασίες του Μέλλοντος».

Η δράση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011 στη Διπλάρειο Σχολή (Πλατεία Θεάτρου, Μετρό Μοναστηράκι).

Αρχικά παρουσιάστηκε ένα δρώμενο από μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου, στο οποίο αναδείχτηκαν οι εικαστικές δημιουργίες των μαθητών μας: πρόκειται για χειροποίητα κοστούμια από επαναχρησιμοποιημένα υλικά που φιλοτέχνησαν στο εικαστικό εργαστήρι του σχολείου μας μαθητές της Β΄ Γυμνασίου και της Β΄Λυκείου. Το δρώμενο αναφερόταν στην αντίθεση μεταξύ του «φαίνεσθαι» και του «είναι» ως σχόλιο των μαθητών απέναντι στην καταναλωτική μανία της εποχής μας.

Ακολούθησε ένα ανοιχτό εργαστήριο από τους μαθητές και τους εικαστικούς του σχολείου μας για όποιον ενδιαφερόταν να δημιουργήσει αξεσουάρ από το «τίποτα»!

Η δράση αυτή συμβάδιζε με το πνεύμα της ΑΒ3 ATHENS BIENNALE, η οποία αντιμετωπίζει το ευτελές αντικείμενο με δυναμικό τρόπο και το αναβαθμίζει σε κώδικα.