Οι περιπέτειες του Patrimonito

και η Παγκόσμια Κληρονομιά

Ο μαθητής Πέτρος Μπαλτάς της Γ' Γυμνασίου (κατεύθυνση εικαστικών) κατέκτησε την β' θέση στον Διεθνή Διαγωνισμό Εικονογραφημένης Ιστορίας της UNESCO

2010-2011

To κόμικ του Πέτρου Μπαλτά εκφράζει τον προβληματισμό για τη διατήρηση και τη προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς μας από τις συνεχείς απειλές που δέχεται καθημερινά. Με το δικό του μοναδικό τρόπο μάς γνωρίζει τους Δελφούς, ένα μέρος της ιστορίας και της παράδοσής μας. Έχοντας επίγνωση των κινδύνων που αντιμετωπίζουν οι χώροι και τα μνημεία μας, μας δείχνει πώς μπορούμε να ενωθούμε προκειμένου να διασώσουμε την κληρονομιά για την οποία μεριμνά η διεθνής κοινότητα στο σύνολό της. Παράλληλα, ανακαλύπτουμε τον τρόπο με τον οποίο ένας έφηβος προτείνει να συμβάλουμε στη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς και να κάνουμε τη φωνή των μνημείων να ακουστεί.

Το σενάριο της ιστορίας παρουσιάζει τα εμπόδια και τα προβλήματα που πρέπει να ξεπεράσουν οι ήρωές του μέσα από μια σειρά γεγονότων που βιώνουν οι χαρακτήρες του.

Ο Patrimonito έρχεται να δώσει λύση για το πρόβλημα της αρχαιοκαπηλίας που αντιμετωπίζουν οι Δελφοί.

Είναι μια εικονογραφημένη ιστορία με σχέδια ζωγραφισμένα με ξυλομπογιές που αποδίδεται με μια σειρά εικόνων σε πλαίσια και παρουσιάζει στους επισκέπτες με ευθύνη και σεβασμό την παγκόσμια κληρονομιά μας και τον βιώσιμο τουρισμό μας.

.