Συμπόσιο "ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ"

Συμπόσιο με Θέμα:   "Συνομιλίες Πολιτισμών"
21/4/2013

H εκπαίδευση του σήμερα για να μπορέσει να ανταποκριθεί στις εξελίξεις που τρέχουν και στον εκθετικό ρυθμό αύξησης της προσφερόμενης γνώσης-πληροφορίας, οφείλει να καλλιεργήσει την ατομική έκφραση, τη δημιουργική σκέψη και την εξατομικευμένη μάθηση.

Τα παιδιά, που έχουν έμφυτη την περιέργεια, χρειάζεται να εκπαιδευτούν στο πώς να μαθαίνουν και να μετασχηματίζουν δημιουργικά τη γνώση. Η πρόκληση που αντιμετωπίζει το εκπαιδευτικό σύστημα είναι να καλλιεργήσει δεξιότητες κατάκτησης της γνώσης και να προσφέρει ευκαιρίες δημιουργικής αξιοποίησή της.

Στο συμπόσιο μας  την Κυριακή 21 Απριλίου,  μοιραζόμαστε με τους καλεσμένους μας μια τέτοια προσπάθεια μέσα από τη συνεργασία των εικαστικών τεχνών με τη λογοτεχνία και τις φυσικές επιστήμες. Οι μαθητές της Α' τάξης Γυμνασίου συναντούν τους πολιτισμούς και τους παρουσιάζουν...

Παιδαγωγική Ομάδα του Πολιτιστικού Προγράμματος "Συνομιλίες Πολιτισμών"
Κωνσταντίνα Μπολιεράκη, Μαρίνα Μαραβελάκη, Ανθή Καβαδά, Μελπομένη Κυζερίδη