Θεσμικό πλαίσιο

-Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα λειτουργεί στο Γέρακα του δήμου Παλλήνης Αττικής από το Σεπτέμβριο του 2004. Είναι το πρώτο σχολείο αυτού του τύπου που ιδρύθηκε στην Ελλάδα και έχει σκοπό τον εμπλουτισμό και τη διεύρυνση της παρεχόμενης γενικής παιδείας μέσα από την  καλλιέργεια  των δεξιοτήτων των μαθητών για τις τέχνες και την ενθάρρυνση και στήριξη του ενδιαφέροντός τους για αυτές. Κάθε χρόνο, η εισαγωγή μαθητών στην Α Γυμνασίου γίνεται κατόπιν εξετάσεων. Το καθημερινό ωράριο μαθημάτων περιλαμβάνει  έως και 8 διδακτικές ώρες (08:30 - 14:40). Στο σχολείο λειτουργούν οι εξής καλλιτεχνικές κατευθύνσεις: Εικαστικών Τεχνών, Θεάτρου - Κινηματογράφου, Χορού.

-Στον ιστοτόπο της Ευρωπαϊκής Μονάδας του Δικτύου πληροφόρησης και ανάλυσης των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών συστημάτων και πολιτικών ΕΥΡΥΔΙΚΗ, βρίσκονται οι Δομές των Ευρωπαίκών Εκπαιδευτικών Συστημάτων κατά το έτος 2018/9, όπου παρέχονται πληροφορίες και για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα στο πλαίσιο του οποίου εντάσσεται η καλλιτεχνική εκπαίδευση. Το δίκτυο "Ευρυδίκη" δημιουργήθηκε το 1980 και συντονίζεται από τον Εκτελεστικό Οργανισμό Εκπαίδευσης, Οπτικοακουστικών Μέσων και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (EACEA) που εδρεύει στις Βρυξέλλες.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ