e-Twinning Ευρωπαϊκή και Εθνική ετικέτα ποιότητας για το έργο "Από την ελληνική μυθολογία στο Shakespeare"

Έργο e-Twinning project (2009-2010) με τίτλο THEATER PERFORMANCE IN ENGLISH "Από την Ελληνική Μυθολογία στο Σαίξπηρ"

Υπεύθυνη προγράμματος e-Twinning: Φλώρου Παρασκευή, εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Συμμετέχοντες μαθητές από την Β' τάξη Γυμνασίου, τμήμα θεάτρου (με αλφαβητική σειρά) :

Ανδρεαδάκη Ειρήνη

Αστρά Μαριτίνα

Διαμαντής Ιάσων

Ζέρβα Ειρήνη

Καζάνα Ελευθερία

Κώτσια Μάρθα

Παγουλάτου Δάφνη

Πρόκος Δημήτρης

Σαρακοστίδου Μαρία

Σκιαδάς Λυκούργος

Τάσση Ελευθερία

Χατζηκωστή Κατερίνα

photo e-twin

ΔΙΓΛΩΣΣΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Ι. ETWINNING PROJECT 2009 ? 2010

During the school year 2009 ? 2010, the Art School of Gerakas participated in a European eTwinning project under the title:

Theater Performance in English: From Greek Mythology to Shakespeare.

The project was implemented in the framework of the course of the English Language. It involved 10 Drama class students from the 2nd Year of the Junior High School under the supervision and guidance of their Teacher of English Ms Paraskevi Florou and a group of students from the eTwinning partner school Gymnasium am M?hlenweg, Wilhelmshaven, Germany.

The purpose of the project was to give students the opportunity to use the English Language in order to present a performance in a real-life situation in which English was the only means of communication. During the project, the students had to exchange email messages with their partner students from the German school and to present information about themselves and their school, using English as a common language.

The project comprised 3 parts:

• Selection of the material and rehearsals of the play
  • Communication with the students of the German school through the eTwinning Twinspace and the Ning networking tool.
  • Exchange visits and performances at the German school and the Greek school.

The English Performance of the Greek students started with an extract from Shakespeare?s play As You Like It, the famous speech/monologue known as The Seven Ages of Man, in which the character describes seven different stages in a person?s life, from birth to death.

The second and third parts of the performance were based on two well-known stories taken from Greek Mythology: Pandora?s Box and The Riddle of the Sphinx. The former is the story of Pandora and Epimetheus who are newlyweds and have received a gift from Zeus. When Pandora opens the box, evil powers come out! In the Riddle of the Sphinx, a present time quiz show reminds us of the riddle that Oedipus managed to solve before entering the town of Thebes, thus freeing the place of the tyranny of the mighty monster, the Sphinx.

The idea of the various stages of life, shown in the first part, is also present in the two myths; in the form of Old Age, in Pandora?s Box and in the riddle itself in the Riddle of the Sphinx. Therefore it is the common element that serves as the linking idea that joins together the 3 parts of the performance.

ΙΙ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ETWINNING 2009 ? 2010

Το Σχολικό έτος 2009 ? 2010, το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα έλαβε μέρος σε ένα Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα eTwinning με τον τίτλο:

Θεατρική Παράσταση στην Αγγλική Γλώσσα: "Από την Ελληνική Μυθολογία στον Σαίξπηρ".

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας. Συμμετείχαν 10 μαθητές του τμήματος Θεάτρου της Β΄τάξης του Γυμνασίου υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση της καθηγήτριας της Αγγλικής Γλώσσας κ. Π. Φλώρου καθώς και μια ομάδα μαθητών από το συνεργαζόμενο eTwinning σχολείο Gymnasium am M?hlenweg, Wilhelmshaven, Germany.

Ο σκοπός του προγράμματος ήταν να δώσουμε στους μαθητές την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την Αγγλική Γλώσσα ώστε να παρουσιάσουν μία παράσταση σε μία πραγματική κατάσταση στην οποία η Αγγλική Γλώσσα είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές χρησιμοποίησαν την Αγγλική ως κοινή γλώσσα συνεννόησης, για την ανταλλαγή ηλεκτρονικών μηνυμάτων με τους Γερμανούς συμμαθητές τους και για την παρουσίαση πληροφοριών για τους ίδιους και για το σχολείο τους.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε 3 μέρη:

• Επιλογή υλικού και πρόβες του θεατρικού έργου
  • Επικοινωνία με τους Γερμανούς μαθητές μέσω του δικτύου eTwinning Twinspace και του δικτύου Ning.
  • Ανταλλαγή επισκέψεων και παραστάσεις και στα δύο σχολεία.

Η Αγγλική παράσταση των Ελλήνων μαθητών άρχισε με ένα απόσπασμα από το έργο του Σαίξπηρ Όπως σας αρέσει, το γνωστό μονόλογο Οι επτά ηλικίες του ανθρώπου, όπου ο αφηγητής περιγράφει επτά διαφορετικά στάδια της ζωής του ανθρώπου από τη γέννηση ως το θάνατο.

Το δεύτερο και το τρίτο μέρος της παράστασης βασίστηκαν σε δύο ιστορίες από την Ελληνική Μυθολογία, Το κουτί της Πανδώρας και Το αίνιγμα της Σφίγγας. Ο πρώτος μύθος είναι η ιστορία της Πανδώρας και του Επιμηθέα που μόλις έχουν παντρευτεί και έλαβαν ένα δώρο από το Δία. Όταν η Πανδώρα ανοίγει το κουτί βγαίνουν οι συμφορές! Στο δεύτερο μύθο, μέσω ενός τηλεοπτικού προγράμματος, θυμόμαστε το αίνιγμα της Σφίγγας που ο Οιδίποδας έλυσε όταν έφτασε στην είσοδο της Θήβας, ελευθερώνοντας έτσι την πόλη από την τυραννία του φοβερού τέρατος.

Το κοινό στοιχείο που συνδέει τα τρία μέρη της παράστασης είναι η ιδέα των σταδίων της ζωής που βρίσκουμε πρώτα στο έργο του Σαίξπηρ και κατόπιν στο μύθο της Πανδώρας με τη μορφή των Γηρατειών και στο ίδιο το αίνιγμα της Σφίγγας.

***************

Το έργο e-Twinning  (2009-2010) με τίτλο THEATER PERFORMANCE IN ENGLISH "Από την Ελληνική Μυθολογία στο Σαίξπηρ" έχει διακριθεί με διπλή βράβευση  από την  Υπηρεσία Στήριξης e-Twinning τόσο σε εθνικό, όσο και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο (Εθνική και Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας) για το περιεχόμενο, την εκπαιδευτική καινοτομία, την υλοποίηση και τη συνεργασία μεταξύ του Ελληνικού και του Γερμανικού Σχολείου.

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας