ΕΥΡΙΔΙΚΗ - Καλλιτεχνική Εκπαίδευση

-Στον ιστοτόπο της Ευρωπαϊκής Μονάδας του Δικτύου πληροφόρησης και ανάλυσης των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών συστημάτων και πολιτικών ΕΥΡΥΔΙΚΗ, βρίσκονται οι Δομές των Ευρωπαίκών Εκπαιδευτικών Συστημάτων κατά το έτος 2016/7. Το Δίκτυο "Ευρυδίκη" δημιουργήθηκε το 1980 και προσφέρει πληροφόρηση και αναλύσεις επί των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών συστημάτων και πολιτικών. Συντονίζεται από τον Εκτελεστικό Οργανισμό Εκπαίδευσης, Οπτικοακουστικών Μέσων και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (EACEA) που εδρεύει στις Βρυξέλλες. Οι πληροφορίες που παρέχει υποβοηθούν το έργο των αρμόδιων οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, συνεπικουρούν το έργο των υπευθύνων για τη χάραξη των εκπαιδευτικών πολιτικών σε εθνικό επίπεδο και υποστηρίζουν την έρευνα στο χώρο της εκπαίδευσης.Τα σχεδιαγράμματα "δομών των ευρωπαϊκών εκπαιδευτικών συστημάτων" παρουσιάζουν τη διάρθρωση της σχολικής εκπαίδευσης στα 34 συμμετέχοντα κράτη του Δικτύου (27 κράτη μέλη της Ε.Ε., κράτη Ευρωπαϊκής Ζώνης Ελευθέρων Συναλλαγών, Κροατία, Σερβία και Τουρκία), από την προσχολική έως και την ανώτατη εκπαίδευση.Τα σχεδιαγράμματα παρουσιάζουν, επίσης, τις βαθμίδες εκπαίδευσης, την ηλικία έναρξης της σχολικής εκπαίδευσης, καθώς και τη διάρκεια σπουδών ανά βαθμίδα εκπαίδευσης. Ιδρύματα και Προγράμματα Εκπαίδευσης αποτυπώνονται στην εκάστοτε εθνική γλώσσα. Στο συγκεκριμένο ιστότοπο παρουσιάζεται και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα (βλ. Αναλυτική παρουσίαση του ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος ) κλάδο του οποίου αποτελούν τα Καλλιτεχνικά Γυμνάσια  και τα Καλλιτεχνικά Λύκεια.

"Σκοπός των καλλιτεχνικών σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (γυμνάσια και λύκεια) είναι η προετοιμασία, η ενθάρρυνση και η στήριξη του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις τέχνες, η καλλιέργεια και η εκπαίδευση των δεξιοτήτων και κλίσεων που διαθέτουν και η κατάρτιση των νέων που επιθυμούν να ακολουθήσων επαγγελματική κατεύθυνση στο χώρο του θεάτρου, του χορού και των εικαστικών τεχνών, χωρίς, παράλληλα, να υστερούν σε γενική παιδεία, εάν τελικά επιλέξουν άλλον τομέα επιστημονικής ή επαγγελματικής κατεύθυνσης."

(Ν. 3194/2003 ΦΕΚ 267 τ. Α΄)

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα λειτουργεί στο Γέρακα του δήμου Παλλήνης Αττικής από το Σεπτέμβριο του 2004. Είναι το πρώτο σχολείο αυτού του τύπου που ιδρύθηκε στην Ελλάδα και έχει σκοπό τον εμπλουτισμό και τη διεύρυνση της παρεχόμενης γενικής παιδείας μέσα από την  καλλιέργεια  των δεξιοτήτων των μαθητών για τις τέχνες και την ενθάρρυνση και στήριξη του ενδιαφέροντός τους για αυτές. Στο σχολείο λειτουργούν οι εξής καλλιτεχνικές κατευθύνσεις: Εικαστικών Τεχνών, Θεάτρου - Κινηματογράφου, Χορού.

Κάθε χρόνο, η εισαγωγή μαθητών στην Α Γυμνασίου γίνεται κατόπιν εξετάσεων. Το καθημερινό ωράριο μαθημάτων περιλαμβάνει 9 και 8 διδακτικές ώρες (08:30 - 15:30).
Στην
κατεύθυνση των Εικαστικών επιδιώκεται η ενίσχυση της δημιουργικότητας, της έκφρασης και του πειραματισμού με χρήση ποικίλων υλικών και μέσων. Στα εργαστήρια του σχολείου οι καλλιτέχνες-εκπαιδευτικοί εξοικειώνουν τους μαθητές με τις αισθητικές αξίες της τέχνης, ενισχύουν την ικανότητα τους να προσεγγίζουν το φυσικό ή δομημένο περιβάλλον, να διερωτώνται και να αναπτύσσουν κριτική στάση απέναντι σε ενέργειες που επηρεάζουν τη ζωή μας.

Στην κατεύθυνση του Θεάτρου - Κινηματογράφου το πρόγραμμα επικεντρώνεται στην επίτευξη αρμονικής σχέσης με το σώμα το οποίο ως εργαλείο συνειδητοποίησης θα αποτελέσει στη συνέχεια μέσο σπουδής και έκφρασης αισθήσεων, ψυχικών καταστάσεων, ερμηνευτικών προσεγγίσεων διαφόρων ρόλων. Οι μαθητές διδάσκονται υποκριτική, φωνητική, βασικές αρχές σκηνοθεσίας, κινηματογραφικής τεχνολογίας - μοντάζ όπως και computer animation.

Στην κατεύθυνση του Χορού τα μαθήματα αφορούν σε βασικές ασκήσεις διδασκαλίας κλασικού μπαλέτου, μοντέρνου και παραδοσιακού χορού.  ενώ σταδικά οι μαθητές - μέσω μεθοδευμένων ασκήσεων - οδηγούνται σε δραματουργική επεξεργασία ενός έργου, αποκτώντας βιωματική εξοικείωση  με τους ρυθμούς, τα μουσικά μέτρα και τις αξίες αλλά και  στοιχειώδεις γνώσεις για τη θεωρία και Ιστορία της Μουσικής.

βλ. Πανόραμα Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος (από την ιστοσελίδα του Υπ. Παιδείας, 3/11/2015)

Λεπτομέρειες

Τα Νέα της Τέχνης