e-Twinning Εθνική και Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας "National traditions. songs and dances"

eTwinnning 2011-2012

National traditions. songs and dances

Η ομάδας μας: Α΄ Γυμνασίου Χορού (2011-2012)

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τριανταφυλλιά Φυντανίδου

Σύντομη περιγραφή του προγράμματος

Σε αυτό το ευρωπαϊκό πρόγραμμα etwinning με τίτλο: ¨National traditions. songs and dances¨, το Σχολείο μας συνεργάστηκε με μαθητές και καθηγητές από άλλα 28 ευρωπαϊκά σχολεία. Σκοπός μας ήταν μέσα από την παρουσίαση των εθνικών παραδόσεων, των τραγουδιών και των χορών της κάθε χώρας οι μαθητές μας να μάθουν περισσότερα για την πολιτιστική και γλωσσική ποικιλία στην Ευρώπη, να προαχθεί η αναγνώριση και ο σεβασμός στην πολυμορφία έκφρασης του λαϊκού πολιτισμού στους διάφορους λαούς, να αναπτύξουν γλωσσικές δεξιότητες και δεξιότητες ΤΠΕ. Οι ομάδες αφού παρουσίασαν το σχολείο και τη χώρα τους, επέλεξαν μία αντιπροσωπευτική εθνική παράδοση την οποία εκτέλεσαν και κατέγραψαν σε βίντεο και έναν χορό με το τραγούδι που τον συνόδευε, και τα μεταφόρτωσαν στην σχετική ιστοσελίδα του έργου που δημιουργήθηκε ώστε να μπορούν ελεύθερα να έχουν πρόσβαση όλοι όσοι ενδιαφέρονται. Στη συνέχεια με τυχαία κλήρωση, το κάθε σχολείο ανέλαβε να μελετήσει και να παρουσιάσει αντίστοιχα, την παράδοση, τον χορό και το τραγούδι μιας άλλης χώρας/σχολείου και να τα μεταφορτώσει στην ίδια πλατφόρμα.

Όλες οι παραδόσεις που επιλέχτηκαν από τις συμμετέχουσες χώρες δημοσιεύθηκαν σε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο (e- book) με εικονογραφήσεις που δημιούργησαν οι ίδιοι οι μαθητές. Το βιβλίο τυπώθηκε από το κάθε σχολείο και είναι διαθέσιμο να διανεμηθεί στην τοπική κοινότητα και τις σχολικές βιβλιοθήκες ής την ηλεκτρονική διεύθυνση     http://en.calameo.com/read/000723709afcd2da099d9.

Για τη δουλειά μας στο έργο αυτό τιμηθήκαμε με την Εθνική ετικέτα ποιότητας και την Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας.